Beykoz dan kurye, İstanbul’un eski yerleşim yeri olan bir ilçesidir. Anadolu yakasının batısında, boğaz ve Karadeniz e kıyısı olan bir bölgedir. Zamanla fabrikaların çoğalması sonucu genelde işçi kesimin tercih ettiği yerleşim yeridir. Beykoz, son yıllarda üst gelir seviyesi kesimden de talep görmektedir. Hem ticari hem bireysel kurye sıkça kullanılmaktadır.

Batıdan İstanbul Boğazı, doğudan Şile kurye , kuzeyden Karadeniz ve güneyden de Çekmeköy kurye, Üsküdar kurye ve Ümraniye kurye ilçeleri ile çevrelenmiştir. Denize kıyısı olduğu için herhangi bir geçiş güzergahında değildir. Özellikle Kuzey marmara otoyolu ile bölgede bir hareketlilik te olmuştur.

Denizden başlayarak yükselen engebeli arazisini Riva kurye, Küçüksu kurye ve Göksu kurye dereleri ile bölünmüştür. Özellikle İlçe ve yakın çevresinde ılıman ve kısmen yağışlı iklim türü vardır. Sahil ve ormanlık alanları yaz mevsiminde sürekli yerli turist almaktadır. Özellikle Yakın çevreden gelen insanların şehirden gelmesi gereken ihtiyaçları için kurye kullanmaktadırlar.

Gezmek için ideal yerler

Beykoz kurye merkezindeki Abraham Paşa Korusu çeşitli turistik tesislerle yeniden düzenlenmiştir. Kanlıca kurye Mihrabad Korusu Boğaz manzaralı görünümüyle en gözde mesire alanları arasında yer almaktadır.

Anadolu Hisarı kurye Beykoz kurye ve Yalı köy kurye kadar birçok özel mülk bulunmaktadır. Bölgedeki tarihi yalılar, Boğaz görünümüne güzellik katmaktadır. Özellikle bu bölgeden Şehrin her yerine sürekli kurye kullanımı yapılmaktadır. Bireysel kullanan kurye ihtiyacı da bu bölgede sıkça kullanılmaktadır.

Anadolu Kavağı kurye, Anadolu Feneri kurye, Poyraz Köy kurye, Riva kurye önemli turistik yerlerdir. Cumhuriyet Köyü, Değirmen Dere kurye, Bozhane, Göllü Köyü, Akbaba köyü kurye yerel yerleşim bölgeleridir. Polonezköy kurye en çok ilgi çeken mesire alanlarıdır.

Akbaba Köyü’nde bulunan Akbaba Sultan Türbesi ve Mescidi, Anadolu Kavağı Yuşâ Tepesi’ndeki Yuşâ Türbesi, Kanlıca’daki İskender Paşa Türbesi ve Camii, Dereseki Köyü’ndeki Kırklar Baba Türbesi, Orta Çeşme’deki Uzun Evliya Türbesi çok sayıda ziyaretçi çeken yerledir. Türkiye’de Kültür ve Tabiatı Koruma Vakfı’nın belirlediği anıtsal ve korunmaya değer ağaçlar dan Kaymak Donduran da 200 yaşındaki Kestane Ağacı, Beykoz Çayırı’ndaki 200 yaşındaki Çınar Ağaçları örnek verilebilir.