Bugün Beylikdüzü kurye servisi İstanbul da en çok kullanılan hizmetlerden olmaktadır. Yakuplu da kurye servisi de kullanılan anahtar kelimeler den dir. Gürpınar ve Kavaklı en çok bilinen mahalleleridir.
Beylikdüzü kurye hizmeti son 20 yılın önemli aramalarından olmaktadır. İstanbul’ un en yüksek noktalarından olan Beylikdüzü düzenli sokakları ve yüksek binaları ile merkez noktalardan olmaktadır. Tüyap fuar alanının aktif olması ile önemli bir cazibe merkezi konumuna olmaktadır. E5 otoyolunda İstanbul’ un çıkış noktalarından bir tanesidir. Dev kulesi ise simgesel konumdadır.

Beylikdüzü E5/D100 karayolunun üzerinde 90 yılların ortalarında gelişmeye başlamıştır. İlk başlarda yerleşim yeri olarak uydu kent statüsünde planlanmıştır. Ancak nüfusun beklenenden çabuk o bölgeye kayması ile kalabalıklaş mıştır. Avm ve üniversitelerin de devreye girmesi ile Şehir içinde şehir konumuna gelmiştir. Bugün 1 milyona yaklaşan nüfusu ile dar alanda çok kalabalık bir bölgedir.

Beylikdüzü kurye araması kadar hadımköy kurye araması da kullanılmaktadır. Hadımköy de kurye araması çatalca gümrüğe olan yakınlığı ile kullanılmaktadır.

Beylikdüzü ve Esenyurt birbirlerine çok yakın iki önemli merkezdir. Çoğu zaman da ikisi de aynı mevki olarak karıştırılmaktadır. Her ne kadar Esen yurt başlı başına bir bölge olsa da Beylikdüzü olmadan işlevi pek olmamaktadır.

Liman ve sanayi bölgeleri

Ambarlı limanı Haydarpaşa limanın işlevini yitirmesinden sonra çok önemli hale gelmiştir. Beylikdüzü Yakuplu, Harami dere bölgelerinde yoğun ticari işletme bu sebeple açılmıştır. Harami dere açılan depolar da gümrükten çıkan mallar için tutulmaktadır. Gümrük şirketleri de bu bölgelerde konumlanmaktadır.

AVM lerin sayıları Beylikdüzü nde fazlaca bulunmaktadır. AVM kültürü ile işyerleri ve mağazalar da Beylikdüzü kurye servisinden faydalanmaktadır. Özellikle yakuplu ve Büyükçekmece ye bağlanan sahil hattı daha sessiz bir durumdadır. yerleşimin ağrılığı metrobüs hattına yakın E5 karayolu üzerinde olmaktadır.

Beylikdüzü E6 otoyola iki farklı bağlantısı ile önemli bir bölgedir. Harami dere bağlantısı daha ziyade Esen yurt bölgesinden geçiş yapmaktadır. Ancak hadımköy bağlantı yolu tamamen sanayileşme üzerine geliştiği için kurye aramalarında çok daha fazla kullanılmaktadır.

Hem yerleşimci sayısı hem de şehrin batısında önemli bir kesişme noktasıdır.