Zeytinburnu, Kurye gönderisi yapılan en önemli bölgelerden biridir. Şehrin en kadim ve gizemli surlarının yanı başında özellikle tekstil piyasasının merkezi olan bir ilçedir. İstanbul’ un batı yakasında, sahil ve D100 karayolu arasında bulunmaktadır. Kalabalık yerleşimi ve sanayi siteleri ile kalabalık ilçelerdendir. Dış ticaretin de yapıldığı bir bölgedir. Kurye ihtiyacının her daim bulunduğu trafiğin yoğun olduğu bir bölgedir.

Zeytinburnu uzun bir dönem deri imalathanelerinin bulunduğu bir bölgeydi. Bu sektörün buradan tuzla Deri Organizeye taşınması ile boşalan yerlere tekstil atölyeleri ve yerleşim yerleri kuruldu. Böylece nüfus artışı gerçekleşti. Tekstil piyasasının her yönüyle uygulandığı ilçede trafik yoğunluğu ile ulaşım problemleri başladı. Her ne kadar tramvay ile ulaşım olsa da acil işler için mutlaka kurye kullanılmaktadır. Sümer , Çırpıcı , Veli efendi ve Seyit nizam mahallelerinde ticari olarak kurye kullanılmaktadır. Aynı bölgelerde yerleşim yerleri de olduğu için bireysel kurye kullanımı da yapılmaktadır.

D100 karayolunun üst tarafında bulunan Merkez efendi ve Maltepe mahalleleri de sanayi siteleri ile ünlü Cevizlibağ bölgesidir. Bu gölgede ticari kurye kullanımı neredeyse İstanbul’ un yarısı kadar çoktur. Matbaacılar siteleri ile baskı ürünleri kuryeler ile taşınmaktadır. Bölgede bulunan diğer sanayi siteleri de kurye kullanımında yoğunluk göstermektedir. Bu bölgede yeni yapılan siteler ise sadece ticari değil bireysel olarak ta kurye kullanımını sağlamaktadır. Maltepe mahallesi Bayrampaşa ya geçiş yapılan bir bölgedir. bu bölge üzerinden geçiş yapıldığı için kurye güzergahı da sayılabilmektedir.

Sahilde bulunan zeyport limanı dış ticaret te önemli yer teşkil etmektedir. Buradan şehrin bütün gümrüklerine her an gönderi çıkabilmektedir. Pasaport teslimatları da yine limandan çıkarak özellikle konsolosluklara ulaştırılmaktadır. Sahil kesimi akşam üstlerinde İstanbul halkının dinlenme yeri olmaktadır. Akşam vakitlerinde bu bölgede oluşan trafik sebeiyle Kurye Gönderisi yapılmaktadır. Tabi şehrimizin sakinleri hoş vakit geçirdikten sonra çöplerini ortalıkta bırakmazlar sa çevremizi daha da temiz tutmuş oluruz.

Deprem bölgesi Zeytinburnu

99 gölcük depremi sonrası çok etkilenen Zeytinburnu Kurye, binaların dayanıklılığının sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır. Kontrollü yıkımlar ile kentsel dönüşüm sağlanmaktadır. Beklenen bir sonraki depreme karşı önlemler alınmaktadır.